Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen ve ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan üçlü zirve

NATO Dışişleri Bakanları buluşmasının gerçekleştiği Brüksel’de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken arasında üçlü bir toplantı gerçekleşti.

Bakan Blinken, Ermenistan’a 65 milyon doların üzerinde yardım sağlamayı planladıklarını belirtirken Von der Leyen ise 4 yıl içinde 270 milyon Euro tutarında hibe içeren yeni destek paketini duyurdu.

Dışişleri’nden açıklama

Görüşmede Azerbaycan’ın yer almamasını eleştiren Dışişleri Bakanlığı, “Bu inisiyatif, barışa hizmet etmekten ziyade Güney Kafkasya’nın bir jeopolitik çekişme alanına dönüşmesine zemin hazırlayacaktır” açıklamasında bulundu.

Açıklamada “İkinci Karabağ Savaşı sonrasında bölgede kalıcı barış ve istikrar için oluşan ortamda başarıya çok yakınken, bölge dışı aktörler ve üçüncü tarafların sürece adil ve tarafsız yaklaşmaları” çağrısı yapıldı.

Türkiye’nin bu konuda üzerine düşeni yapmaya her zaman hazır olduğu vurgulanan açıklamada, bundan sonra da Azerbaycan ile Ermenistan arasında kalıcı barış için tarihî fırsatın değerlendirilmesini teşvik etmeyi sürdüreceği kaydedildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir